2011. július 31., vasárnap

Forró szilvaleves és rebarbarás pite

A mai szürke, szeles időben semmi nem tudott felvidítani, pedig leendő konyhánk tervezésével foglalatoskodom, ami a legjobb program lehetne, ha nem érezném magam ilyen tompának.
Még tegnap kitaláltam, hogy csinálok megint fűszeres szilvalevest, de ezúttal jöhet még forrón, hogy a lelkemet kicsit átmelegítse :)

Ezek után megláttam Limara posztját a Facebookon, miszerint egy roppant kívánatosgyümölcsös pitét sütöt ma desszertnek. Azonnal neki álltam megcsinálni.


2011. július 24., vasárnap

Tökből curryt

A legutóbbi lányos balatoni hétvégén készült cukkini-curryt ma visszatapsoltam, igaz zsenge tökből.




Tök-curry

1 nagyobb zsenge tök
1 kis doboz natúr joghurt
só, bors, currypor
1 hagyma
1 csésze jázminrizs

A hagymát felaprítva megpirítjuk, rádobjuk a kockáékra vágott tököt és együtt sütjük-pároljuk. Amikor félig puha, befűszerezzük és ráöntjük a joghurtot és a lében készre főzzük.
Eközben pici olajat hevítünk egy kis lábasban, rádobjuk a rizst, kevergetve picit pirítjuk, majd másfélszeres mennyiségű vízzel felöntjük, sózzuk és fedő alatt puhára pároljuk. Anélkül, hogy a tetőt elmozdítanánk, lekapcsoljuk a gázt és még 5-10 percig a gőzben hagyjuk.

2011. július 23., szombat

Édesburgonya

Két napja kaptam édesburgonyát, amihez gyorsan találtam is egy remeknek tűnő és már sokak által kipróbált receptet.

Én ugyan csak egy darabból csináltam, egy nagyobb friss lilahagymával, de sok fokhagymagerezddel. Maga a krumpli közel 70 deka volt, úgyhogy kipróbálásra így is elég jó adag :)




Pluszban ma készült végre sárgabaracklekvár is 5 kiló gyümölcsből, meg egy fazéknyi házi szalonnával és kolbásszal bolondított rizses lecsó.





2011. július 14., csütörtök

Hideg tökleves és téliesítések

Ma végre sor került arra a levesre, amit napok óta meg szerettem volna főzni, de erő hiányában eddig elmaradt.




Kicsit olyan lett, mint egy tökfőzelék pépesítve és lehűtve, de nagyon jól esett a kánikulában :)


Két másik olyan dolgot is sikerült végre egy lelkes kukta segítségével elkészíteni, ami kilátástalannak tűnt az aktuális munkanapok után: eltettem télire némi lecsót és az imádott meggy-ribizli lekvárt!


A lecsók már a kamrapolcon sorakoznak.

A meggy-ribizli lekvár pedig bekerült a málnalekvárok mellé.

2011. július 11., hétfő

Újabb nyári főzőnap

Az őrült kánikula ellenére ma beálltam a sütő mellé, amit elég rosszul viselek ugyan, de mostanában sok megvásárolt alapanyag szenved a hűtőben, mert nincs kedvem tovább fűteni a lakást.. szóval ma úgy döntöttem fel kell dolgozni legalább egy részüket. Már most látom, hogy a betervezettek egy része lesz csak meg, de lényeg, hogy elindultam.


Elsőként egy szilvás lepényt toltam be a sütőbe. Ma a Hunyadin olyan gyönyörű, érett és zamatos szilvákat vettem, hogy rögtön alkothatnékom támadt. Ez is csak amiatt, mert nyersen, nagyobb mennyiségben sajnos nem bírom.


Szilvás lepény




50 dkg házi túró
11 nagy szem érett szilva
6 tojás
6 dkg liszt
6 dkg tönkölydara
sütőpor
20 dkg cukor
vanília kivonat
1 citrom reszelt héja
fahéj, cukor, vaj

A megmosott szilvákat kimagoztam, felnegyedeltem.
A tojásokat szétválasztottam. A sárgákat kikevertem a cukorral, vanília kivonattal, majd a túróval, liszttel, sütőporral, darával és citromhéjjal. A fehérjét csipet sóval kemény habbá vertem és óvatosan a masszába kevertem.
Egy közepes tepsit kivajaztam, liszteztem és a massza felét belesimítottam, a szilvagerezdek felét rápakoltam, majd a massza másik fele, megint szilva, megszórtam fahéjjal és meglocsoltam egy kevés olvasztott vajjal.
200 fokra előmelegített légkeveréses sütőbe toltam, 160 fokra állítottam, 40 percig sült.





Maradt még a hétvégi piacozásból cukkini és tök, erre találtam egy jó kis receptet, amit némileg átalakítva az itthoni alapanyagokra sütöttem meg.


Tök-cukkini lepény




20 dkg reszelt cukkini
40 dkg reszelt tök
3 dkg natúr napraforgómag, szárazon megpirítva
1 fej friss főzőhagyma
5 dkg házi vaj
6 tojás
10 dkg reszelt mozzarella
só, bors, bazsalikom

A megolvasztott vajon megpároltam a felkockázott hagymát, majd rádobtam a reszelt tököt és cukkinit és addig pároltam, míg teljesen elfőtt a leve, sózzuk, borsozzuk.
A tojásokat összekevertem a sajttal, bazsalikommal, maggal és a párolt tökkel.
Egy lapos piteformát kivajaztam, ebbe öntöttem a keveréket és 170 fokos légkeveréses sütőben 20 perc alatt megsütöttem.




Ééééés végre eljött az idei első gyümölcsleves ideje is, mert találtam egy izgit, ami a süti mellé is kiváló lesz :)


Fűszeres szilvaleves




1 kg érett, magozott szilva
fél liter száraz vörösbor
fél tk. fahéj
fél tk. gyömbér
fél tk. szerecsendió
fél tk. szegfűszeg
8 ek. cukor
fél citrom leve

Egy lábasba tettem a szilvákat, felöntöttem a borral és annyi vízzel, hogy ellepje. Befűszereztem, cukroztam, belecsavartam a citromlevet és kb. 20 percet főztem. Botmixerrel pépesítettem. Melegen és hidegen is fogyasztjuk :)


Végül egy jó ideje nézegetett receptet próbálok ki Fűszeres Esztertől, egy egészen apró változtatással, mégpedig, hogy nem csak fekete ribizli lesz benne, mert nincs itthon elég.


Ribizlis pite




30 dkg fekete ribizli
20 dkg piros ribizli
2 dkg vaj
2,5 dl tejföl
1 tojás
1,5 dl olaj
2,5 dl cukor
3,5 dl rétesliszt
fél citrom leve
1 zacskó sütőpor

A ribizlit mossuk meg, és szárát tépkedjük le. Egy piteformát béleljünk ki sütőpapírral, majd vajazzuk meg a papírt. Erre szórjuk a ribizlit.
Keverjük el a joghurtot a tojással, olajjal, majd cukorral. Reszeljük bele a citrom héját, végül szitáljuk bele a liszttel elkevert sütőport. Forgassuk össze. Nokedlitészta szerű masszát kapunk. Öntsük a ribizlire, és 180 fokra előmelegített sütőben süssük 30 percig. Csináljunk tűpróbát. Fordítsuk ki a pitét a formából, és húzzuk le a tetejéről a sütőpapírt.



2011. július 3., vasárnap

Málnalekvár, karalábéleves, cukkinis fetafelfújt és ribizlis madeleine

Tegnap olyan csodaszép málnát vettem, sajnos nem túl baráti áron, de egy kis adag lekvárral biztosra akartam menni. Ha jövő héten kapok még szépet jobb áron, akkor biztosan több is készül, de két éve nem főztem, mert mindig elbuktam a málnaszezont, most nem reszkíroztam :)




A mai nap levese karalábéból készül. Sokat dilemmáztam a sokféle recept között, de végül az egyik legegyszerűbb verzió mellett döntöttem.


Karalábéleves

3 nagy karalábé
2 nagy szál répa
1 kis fej hagyma
2 duci gerezd fokhagyma
só, leheletnyi bors
szűk maroknyi kapor
liszt

A hagymákat kevés olajon megdinszteljük, rádobáljuk a feldarabolt zöldségeket, pár percig pirítjuk, megsózzuk, borsozzuk meghintjük kevés liszttel, átkeverjük, felöntjük 1,2 liter vízzel és készre főzzük. -Amikor majdnem kész volt, még belekevertem a kaprot
Én nem tettem bele galuskát, natúr ízre vágytam :)


Mivel vettem néhány cukkinit, már tegnap erősen szemeztem néhány recepttel, úgyhogy ma egyértelműen el kellett valaminek készülnie belőle.




Cukkinis fetafelfújt

20 dkg fetasajt
2 cukkini (55 dkg)
fél liter házi tej
4 tojás
só, bors
2 ek. liszt
1 kk. rozmaring
2 gerezd fokhagyma

A cukkiniket hosszában 3 egyforma részre vágtam, majd széltében is 3-ba vágtam őket és lobogó, sós vízben kb. 5 perc alatt előfőztem.
A többi hozzávalót összeturmixoljuk.
Vajjal kikent jénaiba rétegezzük a cukkiniszeleteket, ráöntjük a löttyöt és 180 fokos sütőbe toljuk 30-40 percre.




Végre felavartom a héten Párizsból befutó szilikon madeleine formát!




Ribizlis madeleine

24 dkg liszt
24 dkg cukor
24 dkg vaj
30 dkg leszárazott ribizli
7 dkg étcsoki
6 tojás
3 kk. sütőpor
1 kk. szódabikarbóna

A száraz hozzávalókat összekeverjük, hozzáöntjük a már nem túl meleg olvadt vajat és a tojássárgákat.
A tojásfehérjéket kemény habbá verve keverjük a masszába. Hozzákeverjük a felaprított csokit és a ribizlit is.
A forma minden mélyedésébe 1-1 ek. masszát teszünk. A recept szerint minden alkalommal 30 percet pihentetni kéne sütés előtt. Na, ez nálam elmaradt, mivel tripla adagot csinálok és egész nap nem érek rá :)
Adagonként 10 perc alatt megsültek.
Az én 9 mélyedéses formámból 6 adag lett.


2011. július 2., szombat

További tavaszi (t)ételek

Ma elkészült életem első sárgabab levese Gergely Éva Erdélyi ízek szakácskönyve alapján. Szerintem finom lett, annak ellenére, hogy se rántani, se habarni nem szoktam semmit, ez olyan igazi gyerekkori házias ízt hozott az asztalra.


Sárgabableves

1 kg sárgabab
1 friss hagyma
3 újhagyma feje
1 cs. ptrezselyem
1 sárgarépa
tojásnyi libazsír
2 ek. liszt
1 kk. cukor
pirospaprika
fehérborecet
4 dl házi tejföl

A sárgababot mosás után megtisztítjuk, összetördeljük. A hagymákat felaprítjuk, a répát felcsíkozzuk. A babot forró vízzel leforrázzuk, majd lobogó vízbe átkanalazzuk. Hozzáadjuk a többi zöldséget és megsózva puhára főzzük.
A zsírt egy kis lábasban felolvasztjuk, hozzáadjuk a lisztet és folyamatos kevergetés mellett világosbarnára pirítjuk. Lehúzzuk a tűzről, kicsit kevergetve hűtjük, majd beleszórjuk a pirospaprikát és egy kis hideg vizet keverünk hozzá, majd vissza a tűzre és jól besűrítjük. A leves levéből hozzámerünk párszor, majd az egészet a leveshez adjuk és még néhány percig főzzük. Amikor kész, hozzákeverjük a tejfölt és a finomra aprított petrezselymet, megkeverjük és fedő alatt hagyjuk állni egy kicsit.




Főételnek sertéscombot sütöttem újkrumplival, meg tökfőzeléket.


Tökfőzelék sertéscombbal



Meggyes sütemény Fűszeres Esztertől, ami ugye kétszer már megsült nálam, de ma először az eredeti meggyes formában.